Przegląd klimatyzacji Białystok Open Power gotowi do sezonu letniego

//Przegląd klimatyzacji Białystok Open Power gotowi do sezonu letniego

Przegląd klimatyzacji Białystok Open Power gotowi do sezonu letniego. Firmy zajmujące się sprzedażą i montażem klimatyzatorów zapewniają regularne przeglądy oraz serwisowanie systemu. Najczęściej taki okresowy przegląd klimatyzacji jest przeprowadzany 2 razy w roku. Nieco inaczej wygląda sytuacja po zakończeniu gwarancji. W tym przypadku o kontrolę i odpowiednią konserwację musi zadbać sam właściciel budynku.

Częstotliwość przeglądów

Obowiązujące przepisy budowlane nie regulują częstotliwości przeglądów technicznych urządzeń klimatyzacyjnych. Pracodawcy mają obowiązek zapewnienia konserwacji klimatyzacji zamontowanej w pomieszczeniach pracowniczych, ale żadne normy nie wskazują dokładnych terminów, w których koniecznie powinien zostać wykonany przegląd klimatyzacji. W domach prywatnych i mieszkaniach kwestia przeglądów również zależy wyłącznie od zdrowego rozsądku właściciela.

Producenci dostarczający klimatyzator split, multisplit lub inne urządzenia chłodnicze załączają instrukcje eksploatacyjne urządzeń. Często w takiej instrukcji zaznaczona jest zalecana częstotliwość przeglądów i czyszczenia. Warto o tym pamiętać, ponieważ niektóre klimatyzatory są bardziej podatne na zanieczyszczenia od innych. Znaczenie ma tutaj m.in. przepływ powietrza. Należy pamiętać, że regularne czyszczenie klimatyzacji preparatami dostępnymi w sklepach chroni układ przed awariami i koniecznością częstych serwisów.

Gdy w instrukcji załączonej do klimatyzatora nie ma wskazań, co do częstotliwości, przegląd i serwis klimatyzacji trzeba wykonać minimum raz w roku. Profesjonalne firmy serwisowe zalecają wykonanie prac konserwacyjnych wiosną, kiedy w powietrzu jest najwięcej pyłków, które mogą uczulać osoby przebywające w klimatyzowanych wnętrzach.

Przegląd klimatyzacji Białystok Open Power gotowi do sezonu letniego

Przeglądy gwarancyjne są przeprowadzone 2 razy w roku. Wiążą się one z dokładną konserwacją całego systemu, często obejmują również odgrzybianie klimatyzacji.

Częstotliwość konserwacji najlepiej jednak jest dopasować do typu zamontowanych urządzeń oraz sposobu ich użytkowania. Klimatyzacja domowa i biurowa najczęściej jest eksploatowana wyłącznie w czasie letnich upałów. W takim przypadku serwis przed rozpoczęciem sezonu w zupełności wystarczy. W przypadku, gdy z klimatyzatora korzystamy przez cały rok (np. w celach chłodniczych i grzewczych), 2 przeglądy to minimum, aby układ był sprawny i maksymalnie wydajny.

W pomieszczeniach technicznych przegląd klimatyzacji powinien zostać zaplanowany częściej (2-4 razy w roku). Podobną częstotliwość zaleca się w serwerowniach. W siłowniach, klubach fitness, obiektach gastronomicznych oraz innych wnętrzach o podniesionym poziomie wilgotności powietrza przeglądy i prace konserwacyjne są zalecane co 3 miesiące.

Aby klimatyzacja działała sprawnie, nie była narażona na awarie sprężarki  i była maksymalnie wydajna, do przeglądów warto podchodzić z dużą dawką zdrowego rozsądku. Warto także pamiętać, że wrogiem klimatyzatorów jest przede wszystkim zanieczyszczone powietrze i wilgoć.

Czerwiec i lipiec to najbardziej zabójcze miesiące dla tego typu urządzeń chłodniczych. Duża ilość pyłków (np. lipy) może osadzać się na skraplaczu (jednostce zewnętrznej klimatyzacji split i multisplit). Pyłki bardzo szybko zatykają obszar wymiany ciepła ze skraplaczem, co może doprowadzić do awarii silnika sprężarki. W tym czasie niezbędne może okazać się bardzo dokładne czyszczenie przewodów klimatyzacyjnych.

Wilgoć pojawiająca się jesienią może zaś prowadzić do powstania pleśni. Uchroni przed nią regularne czyszczenie tacki skroplin specjalnymi preparatami grzybobójczymi. Gdy z nawiewu zacznie wydostawać się nieprzyjemny zapach, konieczne może być ozonowanie klimatyzacji. Ozon bardzo skutecznie utlenia zarodki grzybów i pleśni.

Przegląd klimatyzacji – przebieg

Serwisanci dokonujący przeglądu klimatyzacji dokładnie sprawdzają sprężarkę, mierzą szczelność układu i wydajność urządzenia. Specjaliści likwidują także zanieczyszczenie wewnątrz przewodów klimatyzacyjnych, skraplacza i parownika.

Regularny przegląd klimatyzacji pozwala szybko wykryć nieprawidłowości w działaniu układu oraz zanieczyszczenia, które wraz z nawiewanym powietrzem są wypychane na zewnątrz powodując podrażnienia spojówek i układu oddechowego oraz uczulenia u osób przebywających w pomieszczeniach. W domach, mieszkaniach i biurach, w których z klimatyzacji korzystamy wyłącznie w sezonie letnim wystarczy wykonać przegląd 1 raz w roku (wiosną).

 

W kolejnym wpisie bliżej przyjrzymy się sposobom serwisowania klimatyzacji.

2020-09-09T11:35:52+00:00