Badanie auta przed usuwaniem filtra dpf

//Badanie auta przed usuwaniem filtra dpf

Mechanicy zalecają, aby przed usuwaniem filtra dpf wykonać dokładną diagnozę i wykluczyć ewentualne awarie, w tym poważne w skutkach uszkodzenia silnika. Poznaj inne zagrożenia, którym towarzyszą objawy podobne do niesprawnego filtra cząstek stałych.

Zanim wybierzesz usuwanie filtra dpf

Zatkany filtr dpf powoduje uszkodzenie silnika oraz spadek mocy. Tym samym sygnałem na zatkanie się filtra jest zapalenie się kontrolki check engine na desce rozdzielczej i przejście na tryb awaryjny. Może się jednak okazać, że komunikat oznacza usterkę samego silnika i wówczas usuwanie filtra dpf trzeba odłożyć. Wśród innych możliwości są:

  • usterka układu wtryskowego (wówczas do cylindrów doprowadzana jest niewłaściwa dawka paliwa),
  • zablokowanie zaworu EGR (co obniża jakość pracy układu oczyszczania spalin),
  • niesprawny układ zapłonowy, który w konsekwencji prowadzi do zniszczenia katalizatora.

Biorąc pod uwagę powyższe możliwości usuwanie filtra dpf może się okazać mniej palącą potrzebą. W pierwszej kolejności najlepiej wykonać dokładną diagnostykę komputerową silnika i całego osprzętu. Jeżeli jednak zdecydujemy się na usuwanie filtra dpf przed szczegółowym badaniem, wkrótce po całym zabiegu może się pojawić ponowna konieczność odwiedzenia warsztatu.

Warto też pamiętać, że na stan silnika oraz filtra dpf istotny wpływ ma sposób jazdy w tym regularne zapewnianie warunków do samodzielnego dopalania spalin. W praktyce oznacza, że od czasu do czasu trzeba wyjechać na trasę, gdzie samochód osiągnie przez dłuższy czas wyższą, stałą prędkość.

Przegląd po usuwaniu filtra dpf

Mówiąc o badaniu samochodu w kontekście usuwania filtra dpf, trzeba też wziąć pod uwagę niezbędne przeglądy samochodu, które będą nas czekać już w przyszłości. Podczas takiego przeglądu może być badana emisja spalin, której poziom wzrasta po usuwaniu filtra dpf. Mechanik może też po prostu sprawdzić obecność samego filtra.

Opony samochodu z warsztatu

W przypadku wykrycia braku dpf właściciela czekają surowe kary. W Polsce aktualnie tego typu przypadki należą jednak do rzadkości. W przypadku profesjonalnie wykonanego usuwania dpf a także zaspawania miejsca powstałego po usunięciu filtra wykrycie braku jest praktycznie niemożliwe. Dotyczy to również kontroli policyjnych. Przyjęte normy emisji spali powodują też, że nawet po usunięciu dpf samochód będzie się mieścił w granicach określonych przepisami.

Kwestia badań zwłaszcza silnika i osprzętu przed i po wykonaniu usuwania filtra dpf warta jest jednak uwagi, gdyż nawet jeśli unikniemy sankcji prawnych, to niewykryte usterki inne niż zatkany filtr dpf mogą doprowadzić do poważnych i kosztownych awarii.

2019-09-28T12:49:23+00:00