Budowa materaca – zaawansowana technologia

//Budowa materaca – zaawansowana technologia

Sposób produkcji materacy jest nieustannie udoskonalany, ale ich główne elementy konstrukcyjne pozostają podobne. Sekret tkwi w szczegółach związanych w wykonaniem tych elementów. Dowiedz się, z czego składa się standardowy materac i co się z tym wiąże.

Wypełnienie czyli baza materacy

Główne elementy konstrukcyjne materacy to wypełnienie i pokrowiec. Podstawowe różnice w budowie materacy sprowadzają się do wykonania i składu tego pierwszego. To właśnie wartość wypełnienia stanowi dużą część ceny materaca.

Pod względem wkładu obecnie szczególnie popularne są solidne materace kieszeniowe, będące udoskonaloną wersją dawnych materacy sprężynowych. Udoskonalenie konstrukcyjne polega na zapakowaniu tradycyjnych sprężyn w osobne kieszenie i połączeniu tych kieszeni za pomocą zgrzewania. Za sprawą wprowadzonych innowacji materace tego typu pracują dużo ciszej niż ich poprzednicy a przede wszystkim w dobrym stopniu dopasowują się do ciała śpiącej osoby.

Znacznie lepszą ergonomię zapewniają różnego rodzaju materace piankowe, w tym materace lateksowe czy termoelastyczne. Piankę lateksową uzyskuje się z lateksu syntetycznego lub pochodzenia naturalnego. W materacach najczęściej stosuje się lateks syntetyczny połączony w naturalnym. Zawartość procentowa tego ostatniego wpływa na jakość i cenę materacy. Ze względu na strukturę pianki lateksowej wykonane z niej materace muszą mieć dodane (mechanicznie lub poprzez wulkanizację) otwory wentylacyjne.

Wysoce zaawansowanym technologicznie wypełnieniem jest pianka termoelastyczna, której bazą jest pianka poliuretanowa o szczególnych parametrach gęstości, dzięki którym pod wpływem temperatury materac dopasowuje się do kształtu uciskającego go ciała.

Obecnie w celu zapewnienia jak najlepszego podparcia kręgosłupa w jednym modelu materacy stosuje się połączenie kilku typów wypełnień. Przykładowo nad warstwą wkładu kieszeniowego umieszcza się wkład piankowy z lateksu. Ponadto pomiędzy warstwami w ramach usztywnienia dodaje się wkłady utwardzające np. w postaci maty kokosowej.

Więcej o technologii produkcji materacy na stronie https://neolux.com.pl/technologia/

Elementy konstrukcyjne a pielęgnacja materacy

W momencie, gdy na materacu zaczynają być widoczne odkształcenia lub zaczynamy się zapadać w sposób silniejszy niż na początku jego użytkowania, to znak, że materac jest do wymiany, a przynajmniej do uzupełnienia warstwą materaca nawierzchniowego.

Zewnętrzne warstwy materacy czyli pokrowce coraz częściej ze względów praktycznych są zdejmowane tak, aby można było je regularnie prać. To rozwiązanie znacznie zwiększa higienę snu. Na pokrowcu jako elemencie najbliższym ludzkiemu ciału zbiera się najwięcej kurzu, martwego naskórka i alergennych roztoczy. Ważne jest więc regularne czyszczenie pokrowca, które wydłuża też żywotność materacy.

Sposób wykonania materaca, zwłaszcza zastosowane wypełnienie, decyduje o naszej wygodzie podczas snu. Ponadto wpływa na trwałość materacy i warunkuje sposób ich użytkowania (niektóre modele warto np. regularnie odwracać, inne czyści się parą wodną). W każdym wypadku warto poznać te szczegóły jeszcze przed zakupem.

2017-06-13T14:01:37+00:00