Leasing samochodowy a wynajem długoterminowy kilka różnic

//Leasing samochodowy a wynajem długoterminowy kilka różnic

Leasing samochodowy a wynajem długoterminowy kilka różnic. Dwie główne alternatywy dla kupna nowego samochodu za gotówkę. Wynajem długoterminowy jest opcją szeroko wykorzystywaną i popularną w krajach zachodniej Europy. W Polsce, nadal popularniejszy jest leasing. Obie możliwości posiadają fundamentalne różnice, a kilka z nich postaramy się przybliżyć w poniższym artykule.

Leasing samochodowy a wynajem długoterminowy kilka różnic

Większość właścicieli doskonale wie, że przestrzeganie okresowych przeglądów, bieżący serwis, oraz ogólne monitorowanie stanu samochodu, są kluczem do bezawaryjnej i bezpiecznej jazdy. Zadbane auto jest też atrakcyjnym obiektem na rynku wtórnym. Jeśli posiadamy firmy z flotą samochodową wykorzystywaną jako narzędzie pracy, stały serwis jest bardzo istotną kwestią.

W przypadku leasingu jesteśmy obligowani dbać o auto we własnym zakresie. To my odpowiadamy za bieżący naprawy, wymiany czy przeglądy. Leasingobiorca jest również obarczony płaceniem wszystkich ubezpieczeń związanych z autem.  Opieka nad samochodem jest o tyle ważna, że po zakończeniu płacenia comiesięcznych rat leasingu, stajemy się jego pełnoprawnym właścicielem.  Niezależnie zatem, czy mamy w zamiarze sprzedawać je na rynku wtórnym, czy użytkować nadal po tym okresie- warto zadbać o jego stan.

Wynajem długoterminowy rządzi się innymi prawami. Wypożyczalnia aut, jako właściciel, zazwyczaj zajmuje się ich całą opieką. Po prostu płacimy okresową opłatę, i  nie martwimy się o ubezpieczenia czy naprawy. Natomiast w przypadku niesprawności któregoś z samochodów, otrzymujemy auto zastępcze. Po zakończeniu umowy najmu, nie stajemy się właścicielem samochodu, aczkolwiek wypożyczalnie oferują często zakup wykorzystywanego modelu w atrakcyjnej cenie. W przypadku firm, jest to rzadko wykorzystywana propozycja, zazwyczaj dochodzi do podpisania kolejnej umowy, i wynajmu nowych samochodów. Niemniej jednak, nie możemy użytkować auta w sposób niedozwolony lub powodujący jego nadmierną eksploatację. Umowa najmu zawiera dokładne wytyczne jego użytkowania, a nie stosowanie się do nich może obciążyć nas dodatkowymi kosztami.

Czy wynajem długoterminowy jest tańszy?

Można analizować wady i zalety obu opcji, jednak „na koniec dnia” najważniejsze jest, która z nich okaże się być bardziej ekonomiczna dla przedsiębiorcy. Jest to dość zawiły temat.

Leasingobiorcy nie dotyczy tzw. „kilometrówka”. Możemy pokonywać dowolną ilość kilometrów, za które nie zapłacimy dodatkowych pieniędzy. Kolejnym aspektem jest wkład początkowy, w większości przypadków będziemy musieli zapłacić ok. 20% wartości auta. Następnie rozpoczniemy spłacanie comiesięcznych rat, aż do końca trwania umowy. Po ich uiszczeniu, stajemy się pełnoprawnym właścicielem. Jeśli przerwiemy spłacanie rat, to w większości przypadków, auto zostanie nam odebrane, a wpłacone wcześniej pieniądze nie zostaną zwrócone.  Administracja i zarządzanie  flotą pojazdową, również leżą po naszej stronie, chyba, że zapłacimy za to specjalistom.

Wynajem długoterminowy może wiązać się z „kilometrówką”. Po jej przekroczeniu, zapłacimy za każdy dodatkowo przejechany kilometr. Jednak wypożyczalnia aut jest często elastyczna w tej kwestii, a limit kilometrów powinien być zależny od indywidualnych negocjacji. Wynajem aut nie wiąże się z uiszczaniem żadnego wkładu początkowego, w trakcie użytkowania samochodu zapłacimy jedynie comiesięczne opłaty. Jeśli zrezygnujemy z wynajmu samochodów przed końcem trwania umowy- możemy być obciążeni sankcjami finansowymi. Dlatego warto, przed jej podpisaniem, zwrócić uwagę na okres wypowiedzenia. Przeważnie, miesięczne opłaty za wynajem są niższe niż płacenie rat leasingu.

Jak widać, przy wybieraniu właściwego rozwiązania, powinniśmy wziąć pod uwagę wiele czynników. Leasing będzie dobrą opcją dla osób, które po zakończeniu umowy chcą nadal użytkować samochód. Wynajem długoterminowy natomiast, dla tych, którzy skrupulatnie planują swój budżet, i chcą znać dokładne miesięczne koszty związane z flotą,  z dużym wyprzedzeniem.

2017-06-13T12:48:09+00:00