Specjalistyczne szkolenia ortopedyczne w USA

//Specjalistyczne szkolenia ortopedyczne w USA

W Stanach Zjednoczonych chirurdzy ortopedzi ukończyli cztery lata studiów licencjackich i cztery lata szkoły medycznej. Następnie absolwenci tych szkół odbywają szkolenie pobytowe w chirurgii ortopedycznej. Pięcioletnia rezydencja jest kategorycznym szkoleniem ortopedycznym.

Wybór na szkolenie rezydencyjne w chirurgii ortopedycznej jest bardzo konkurencyjny. Około 700 lekarzy odbywa rocznie w Stanach Zjednoczonych szkolenie w zakresie pobytu ortopedycznego. Około 10% obecnych mieszkańców chirurgii ortopedycznej stanowią kobiety, około 20% to członkowie grup mniejszościowych. Około 20 400 osób aktywnie praktykuje chirurgów ortopedów i mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Według najnowszego Poradnika Perspektyw Zawodowych (2011-2012) opublikowanego przez Departament Pracy Stanów Zjednoczonych, 3-4% wszystkich lekarzy praktykujących to chirurdzy ortopedzi.

Grafika szkolenia ortopedy w Białymstoku

Praktyka szkoleniowa stypendium z ortopedii

Wielu chirurgów ortopedów decyduje się na dalsze szkolenia lub stypendia po ukończeniu praktyki pobytowej. Szkolenie stypendialne w dziedzinie ortopedii trwa zazwyczaj jeden rok (czasem dwa lata), a czasami obejmuje część badawczą związaną z kształceniem klinicznym i operacyjnym. Przykładami szkoleń subspecjalistycznych w zakresie ortopedii są Stany Zjednoczone:

  • Chirurgia rąk
  • Chirurgia ramion i łokcia
  • Całkowita rekonstrukcja połączenia (antroplastyka)
  • Rekonstrukcja czaszki
  • ortopedia dziecięce
  • Chirurgia stóp i kostek
  • Chirurgia kręgosłupa
  • Onkologia układu mięśniowo-szkieletowego
  • Chirurgiczna medycyna sportowa
  • ortopedyczny uraz

Te specjalistyczne obszary medycyny nie są wyłącznie dziedziną chirurgii ortopedycznej. Na przykład chirurgia ręczna jest praktykowana przez niektórych chirurgów plastyków, a chirurgia kręgosłupa jest praktykowana przez większość neurochirurgów. Dodatkowo chirurgia stóp i kostek jest praktykowana przez lekarzy medycyny podiatrycznej (D. P. M.) w Stanach Zjednoczonych. Niektórzy lekarze rodzinni praktykują medycynę sportową, jednak ich zakres praktyki jest niepraktyczny.

Specjalistyczne szkolenie ortopedyczne

Po ukończeniu specjalistycznego kształcenia rezydencji/rejonowego, chirurg ortopeda kwalifikuje się do uzyskania certyfikatu komisyjnego przez Amerykańską Radę Specjalności Medycznych lub Amerykańskie Biuro Osteopatyczne Biura Specjalistów Osteopatycznych. Certyfikacja przez Amerykańską Radę Chirurgii Ortopedycznej lub Amerykańską Radę Osteopatyczną Chirurgii Ortopedycznej oznacza, że chirurg ortopedyczny spełnił wymagania edukacyjne, ewaluacyjne i egzaminacyjne określone przez Radę. Proces ten wymaga pomyślnego zaliczenia znormalizowanego egzaminu pisemnego, po którym następuje egzamin ustny z zakresu sprawności klinicznej i chirurgicznej chirurga w okresie 6 miesięcy. W Kanadzie organizacją certyfikującą jest Royal College of Physicians and Surgeons of Canada; w Australii i Nowej Zelandii jest Royal Australasian College of Surgeons.

medsen.pl/ortopedia/

W Stanach Zjednoczonych specjaliści w chirurgii ręcznej i ortopedii sportowej mogą uzyskać Certyfikat DODATKOWYCH Kwalifikacji (CAQ) jako dodatek do podstawowego świadectwa, po pomyślnym ukończeniu odrębnego, znormalizowanego egzaminu. Dla pozostałych podspecjalizacji nie istnieje dodatkowy proces certyfikacji.

2017-11-29T11:55:17+00:00 Tags: |