Stomatolog dziecięcy – nie taki dentysta straszny

//Stomatolog dziecięcy – nie taki dentysta straszny

Myśl o wizycie u dentysty potrafi wywołać lęk u niejednej dorosłej osoby, a co dopiero u dziecka! Mitem jest przekonanie o tym, że zęby mleczne nie wymagają specjalnej troski. W rzeczywistości tzw. przejściowe uzębienie wymaga takiej samej pielęgnacji i leczenia, gdyż jego prawidłowy stan wpływa na ukształtowanie zgryzu i stanowi podwalinę pod przyszłe zęby stałe.

Oswajanie się z gabinetem dentystycznym

Zważywszy na grupę wiekową, z jaką pracuje stomatolog dziecięcy niezwykle ważne jest jego podejście do małoletnich pacjentów. W tym zawodzie pomocna jest cierpliwość i wczucie się w dziecięcy punkt widzenia. Zazwyczaj strach, jaki mały pacjent odczuwa przed zabiegiem wynika z niewiedzy i błędnego przekonania o tym, kim jest dentysta.

Dobrym pomysłem jest umożliwienie dziecku zapoznanie się z wyposażeniem gabinetu dentystycznego oraz wyjaśnienie, na czym polega praca stomatologa. Kiedy dziecko zrozumie, że nic mu nie grozi, przestanie odczuwać dyskomfort, a wizyta odbędzie się bez zbędnego stresu zarówno dla pacjenta, jak i lekarza.

Popularne zabiegi wykonywane u dzieci

Standardowym zabiegiem, jakim poddawani są małoletni pacjenci jest lakowanie zębów. Polega ono na uszczelnianiu naturalnie występujących bruzd i chroni przed próchnicą. Inną popularną kuracją jest założenie aparatu ortodontycznego – stałego bądź ruchomego. Nieco mniej przyjemnymi zabiegami są borowanie oraz plombowanie. Jednak nawet te formy leczenia wcale nie muszą być bolesne przy podaniu znieczulenia.

Więcej na stronie http://mdentica.pl/oferta-leczenia/stomatologia-dziecieca/

Wpływ wychowania na obraz dentysty

Swoją postawą rodzice dziecka również mogą zmniejszyć lub spotęgować obawę przed wizytą u stomatologa dziecięcego. Straszenie dziecka dentystą jako metoda wychowawcza wyrządza więcej szkody niż pożytku. Mały człowiek wychowuje się w przekonaniu, że odwiedziny w gabinecie to kara, coś nieprzyjemnego. W rzeczywistości dentyści są po to, by pomagać utrzymać zdrowe uzębienie i mają niewiele wspólnego z ponurym panem w zakrwawionym fartuchu.

Wizyta u stomatologa a mycie zębów

Przyjazne otoczenie – mniejszy stres dla dziecka

Nie bez znaczenie jest też wystrój gabinetu. Na wyposażeniu powinny znajdować się pozytywnie kojarzące się przedmioty, takie jak pluszami i inne zabawki. Dobrym rozwiązaniem są też kolorowe obrazki na ścianach. Dzięki temu uwaga dziecka zostanie przekierowana z zabiegu na wystrój wnętrza, a stomatolog będzie mógł spokojnie przystąpić do leczenia.

Wizyta u stomatologa dziecięcego wcale nie musi być przykrym doświadczenie, Wybierzmy placówkę z wyrozumiałym i życzliwie nastawionym personelem. Mili lekarze z pewnością pokonają opory małego pacjenta, a kolejne wizyty staną się o wiele przyjemniejsze.

Przeczytaj również Kiedy wybrać leczenie kanałowe pod mikroskopem?

2017-10-03T12:46:37+00:00