Co warto wiedzieć o wynajmie aut w Katowicach

//Co warto wiedzieć o wynajmie aut w Katowicach

Wynajem aut wiąże się z kilkoma istotnymi kwestiami. Jeśli chcemy wiedzieć, na co zwrócić uwagę wypożyczając samochód w Katowicach, to warto je poznać. Unikniemy w ten sposób problemów zarówno przy rezerwacji auta, jak i dodatkowych kosztów przy jego zdawaniu.

Warunki, które należy spełnić

Każda wypożyczalnia samochodów posiada własny regulamin, jak również swoje zapisy w umowie najmu. Jednak większość aspektów powinna być zbieżna.

Przede wszystkim należy posiadać czynne prawo jazdy. Mimo tego, że w Polsce możemy je wyrobić mając 18 lat, to niejedna wypożyczalnia aut, udostępni nam swoje samochody dopiero po ukończeniu 21 lub 25 roku życia. Innym warunkiem może być posiadanie prawa jazdy przed dany okres, np. 2 czy 3 lata.

Karta kredytowa- najczęściej musimy ją posiadać. Wypożyczalnia blokuje nam limit kredytowy na poczet kaucji za samochód. Rzadko zdarza się, by można było uiścić tą opłatę za gotówkę. Czy wynajem auta bez kaucji jest możliwy? Owszem, jednak często wiąże się on z dodatkowymi warunkami. Na przykład, rezygnując z kaucji, będziemy musieli wykupić obszerniejszą wersję ubezpieczenia, możemy również nie skorzystać z aut klasy premium.

Co warto wiedzieć o wynajmie aut w Katowicach

Pytanie, które zapewne zadaje sobie wiele osób. Nie ma czym się martwić, proces wynajmu jest na ogół bardzo prosty.

Jeśli zależy nam na konkretnym modelu, np. ze względu na pojemność bagażową czy posiadane relingi dachowe, to przed wybraniem się do wypożyczalni, warto zadzwonić, by upewnić się co do jego aktualnej dostępności. Jeśli chcemy wcześniej zarezerwować wybrany model na dany dzień lub okres, to z reguły będziemy musieli wpłacić ustaloną zaliczkę. Następnie udajemy się do wypożyczalni, podpisujemy umowę najmu, sprawdzamy dokładnie stan auta i ruszamy w podróż.

Wynajem aut– co zrobić żeby nie dopłacić

Przede wszystkim,  przed podpisaniem umowy najmu, bardzo wnikliwie ją przeczytać. To w niej znajdują się wszystkie niezbędne informacje odnośnie użytkowania. Przyjrzyjmy się zatem głównym aspektom, które mogą wprowadzić nas w dezorientację:

Po pierwsze- stan auta.  Przed wyjazdem z terenu wypożyczalni należy dokładnie zbadać stan techniczny pojazdu i sprawdzić:

  • Nadwozie- przetarcia, rysy, odstające elementy
  • Podwozie- czy po pierwszych kilometrach nie słyszymy niepokojących dźwięków jak pukanie czy stukanie oraz czy auto nie skręca samoistnie
  • Silnik- czy równo pracuje, czy obrotomierz nie faluje, a auto nie gaśnie

Rzecz jasna, takie sytuacje mają bardzo rzadko miejsce, ponieważ wypożyczalnie nie mogą pozwolić sobie na udostępnianie niesprawnych samochodów- szybko straciłyby klientów. Jednak w przypadku niepewności co do powyższych elementów, powinniśmy niezwłocznie zgłosić je pracownikowi wypożyczalni. Po zdaniu auta, bezwzględnie zachowajmy protokół zdawczo-odbiorczy.

Po drugie- co obejmuje ubezpieczenie. Zazwyczaj wliczone jest OC, za AC czasem dopłacimy, jednak nie jest to zasadą. Należy się też dowiedzieć jak możemy dodatkowo zabezpieczyć się przed sankcjami finansowymi np. w przypadku kradzieży lub znacznego uszkodzenia auta.

Po trzecie- limit kilometrów i paliwo. Jeśli interesuje nas wynajem samochodów bez limitu kilometrów, to z pewnością zapłacimy za to dodatkowe pieniądze. Jeśli tego nie zrobimy, a przekroczymy dzienny limit, to dopłacimy za każdy dodatkowo przejechany kilometr. Polityka paliwowa w większości wypożyczalni jest podobna, dostajemy samochód z pełnym bakiem i z takim również musimy je zwrócić. W innym przypadku, zapłacimy za nieuzupełnione paliwo oraz za usługę tankowania przez pracownika wypożyczalni.

Umowa wynajmu samochodów jest najważniejszym dokumentem regulującym wszystkie powyższe aspekty, i to ją należy dokładnie przeanalizować, a potem trzymać się jej zasad. Jeśli jesteś osobą dla której wynajem aut jest całkowicie nowym doświadczeniem, to zalecamy stworzyć listę rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, przed wybraniem się do wypożyczalni.

2017-07-03T12:08:23+00:00