Gdzie wykonać chip tuning? Rola profesjonalnego warsztatu

//Gdzie wykonać chip tuning? Rola profesjonalnego warsztatu

Fachowcy ostrzegają, że przeprowadzenie chip tuningu przez osoby nieprzygotowane oraz bez dokładnego badania na specjalistycznym sprzęcie nie przyniesie oczekiwanego rezultatu a wręcz może spowodować szkody. Dowiedz się, co decyduje o profesjonalnie wykonanym chip tuningu.

Chip tuning a sprawdzenie stanu silnika

Punktem wyjścia dla chip tuningu jest właściwa ocena stanu silnika, której podstawą jest pomiar diagnostyczny na hamowni (z których najlepsza jest hamownia podwoziowa). Nie jest on możliwy w warunkach polowych. Hamownia często musi być przygotowana na test zaawansowanych systemów rozdziału mocy między osie. Ważne jest więc, aby warsztat posiadał odpowiednie zaplecze techniczne. Ustalone podczas pomiaru osiągi muszą być zbliżone do tych przewidzianych przez producenta.

Przeciwwskazaniem dla chip tuningu, wykrytym podczas profesjonalnego pomiaru, są uszkodzenia jednostki napędowej i powodowany tym spadek mocy (nawet o połowę). Możliwe są m.in. uszkodzony przepływomierz, zapchany katalizator, dziura w intercoolerze, niesprawna turbosprężarka.

W przypadku stwierdzenia któregoś z podanych uszkodzeń przed wykonaniem chip tuningu trzeba wykonać naprawę. Jeśli podejmiemy się chipowania mimo niesprawnej jednostki napędowej, ryzykujemy jej przeciążenie i zwiększenie skali koniecznej naprawy. Ponadto ciekawostką jest fakt, że poza zdiagnozowaniem ewentualnych uszkodzeń test na hamowni ułatwia ułożenie programu tuningowego.

Rola warsztatu i wiedzy mechanika podczas chip tuningu

Powodzenie chip tuningu zależy nie tylko od diagnozy silnika. Profesjonalny sprzęt konieczny jest również podczas samego programowania. Tu ważną rolę odgrywają aplikacje do chip tuningu, których na rynku nie brakuje. Nie mogą to być jednak przypadkowo zakupione programy, które często zawierają błędy i szkodzą pracy silnika. Konieczne jest użycie profesjonalnego oprogramowania, wyposażonego w funkcje pozwalające na szybką modyfikację zawartości ECU oraz programowanie przez złącze OBD.

Ponadto według specjalistów najlepiej sprawdzają się urządzenia ze złączem diagnostycznym, pozwalające na wielokrotne zgrywanie i nagrywanie zawartości pamięci sterownika ECU. Warto przy tym wiedzieć, że specjalnego traktowania wymagają samochody starszego typu, gdzie pamięć jest jednokrotnego użytku. Tu konieczny jest inny rodzaj programatora, dzięki któremu możliwe jest zgranie pierwotnego oprogramowania i nagranie nowego na nową pamięć.

Specjalistyczny sprzęt nie może być jedyną wytyczną podczas chip tuningu. Podstawą do oceny stopnia, w jakim można zwiększyć moc silnika w sposób dla niego bezpieczny, jest wiedza mechanika. W związku z tym szukajmy fachowców z wieloletnim doświadczeniem w tuningowaniu danej marki samochodu.

Na koniec trzeba pamiętać, że skuteczność chip tuningu należy sprawdzić ponownym badaniem na hamowni. Dzięki temu można wychwycić ewentualne błędy i je skorygować. Dopiero po ostatecznej korekcie możemy w pełni cieszyć się efektami chip tuningu.

2019-09-28T12:51:29+00:00