Wykorzystanie tarcicy sosnowej w budownictwie

//Wykorzystanie tarcicy sosnowej w budownictwie

Sosna jest drzewem iglastym, które kwitnie na półkuli północnej. Dostępność tego produktu sprawia, że jest on jednym z najbardziej przystępnych cenowo materiałów budowlanych. Sosnę można uznać za jeden z gatunków drzewa najczęściej stosowanych na rynku. Używa się jej m.in. do produkcji papieru, listew, mebli oraz podłóg.

Sklejki z tarcicy sosnowej

Sosna jest gładkim drewnem o bursztynowym zabarwieniu z brązowymi pasmami. Z tego powodu większość stolarzy wybiera sosnę sękatą do produkcji szafek, elementów wykończeniowych i projektów specjalnych. Sosna sękata występuje w różnych wariacjach kolorystycznych. Doskonale nadaje się do szafek kuchennych, mebli do salonu, sprawdza się również jako wypełniacz nierównych powierzchni.

Większość producentów mebli bazuje na sklejce do budowy szafek. Inni korzystają z łatwo dostępnej i taniej sklejki jodłowej do stworzenia wierzchniej warstwy szafki. Jodła pod względem barwy i struktury jest bardzo zbliżona do sosny i często jest z nią mylona.

Przeczytaj również Drewno budowlane – charakterystyka i zastosowanie

Listwy z sosny

Tarcica sosnowa jest często wykorzystywana do produkcji listew. Służy do oklejania ram okiennych i drzwiowych oraz drzwiczek szafek kuchennych, krzeseł, a także jako listwa przypodłogowa. Jej elastyczność i sprężystość pozwala na niewielkie wygięcie w celu dopasowania do nierównych powierzchni. Gwoździe przechodzą przez sosnę bez żadnego problemu, co zapewnia wygodną pracę. Sośninę jest również łatwo pomalować, dzięki gładkiej strukturze, jaką posiada. Oleje i bejce są również aplikowane na sosnę w celu nadania jej rustykalnego wyglądu.

Wykończenie sauny listwami z tarcicy sosnowej

Tarasy z drewna sosnowego

Tarcica sosnowa poddana obróbce ciśnieniowej jest jednym z najbardziej przystępnych cenowo rozwiązań przy budowie tarasu. Przewidywana długość życia tarasu sosnowego to 15 lat, o ile jest regularnie zabezpieczany środkami przeciw wilgoci. W trakcie pracy ze środkami chemicznymi należy szczególnie chronić drogi oddechowe. Po wyschnięciu preparat nie stanowi najmniejszego zagrożenia zdrowotnego.

Niektórzy budowniczy używają tarcicy sosnowej poddanej obróbce ciśnieniowej do wszystkich konstrukcji szkieletowych, ze względu na ich odporność na wilgoć. Nie zaleca się stosowania nie poddanej obróbce ciśnieniowej sośniny na zewnątrz.

Sosnowe podłogi

Panele z tarcicy sosnowej nadają pomieszczeniu ciepłego, rodzinnego charakteru. Sosna jest przyjemnym w dotyku materiałem. Panele sosnowe są zazwyczaj montowane metodą pióro-wpust. Nawet sosna niższej jakości będzie dobrze się prezentować. Liczne sęki mogą jej wręcz dodać swoistego uroku. Prawidłowo ułożone panele nie powinny odkształcać się pod wpływem uderzenia.

Tarcica sosnowa ma wiele zastosowań zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Jednocześnie jest stosunkowo tanim materiałem, co sprawia, że każdy może sobie pozwolić na ozdobienie nią domu.

2020-03-26T10:33:37+00:00