Wynajem samochodu za granicą kilka ważnych rad

//Wynajem samochodu za granicą kilka ważnych rad

Ostatnio pisaliśmy jak wygląda wynajem samochodu w Polsce. Jednak większość osób wypożyczenie auta kojarzy z wyjazdem na wakacje- i dobrze. Jest to niewątpliwie najlepszy sposób na komfortowe, niezależne oraz intensywne eksplorowanie nowego dla nas miejsca. Zaoszczędzi nam to znaczną ilość czasu, dzięki czemu z pewnością zobaczymy więcej. Dlatego przyjrzyjmy się kilku kwestiom, na które warto mieć oko.

Zwróć uwagę na istotne warunki

Przede wszystkim należy posiadać właściwy dokument. W Unii Europejskiej nie powinno być z tym problemów, ponieważ polskie prawo jazdy jest honorowane w większości krajów. Naturalnie, są pewne wyjątki, jak na przykład Grecja. Poza granicami Europy powinniśmy posiadać międzynarodowe prawo jazdy,  do którego nie musimy zdawać dodatkowych egzaminów. Musimy za to polski dokument przetłumaczyć na 10 innych języków według jednolitego wzoru.

CDW (collison damage waiver) i TP (theft protection)- koniecznie sprawdź czy opłata za wynajem samochodu je zawiera. Oba rodzaje zabezpieczeń nie są pełnoprawnymi ubezpieczeniami, tylko ograniczeniem maksymalnej kwoty do której zapłaty możemy być zobowiązani w przypadku znacznego uszkodzenia samochodu lub jego kradzieży. Poza, tym niewątpliwie trzeba wiedzieć zadać sobie pewne pytania:

• Czy przekroczenie granicy danego kraju nie będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami, lub czy transport na inną wyspę jest możliwy (np. Wyspy Kanaryjskie)?
  • Czy wiek kierowcy nie ma znaczenia? Może okazać się, że wypożyczalnia aut wymaga dopłaty za kierowcę, który nie ukończył 25 roku życia.
  • Czy inny kierowca może prowadzić auto?
  • Jaki jest dzienny limit kilometrów?
  • Czy należy dotankować auto przed zwrotem?
  • Ile wynosi kaucja i czy mam taką kwotę na koncie?
  • W jakim miejscu mogę pozostawić auto i czy mogę zrobić to poza godzinami pracy wypożyczalni?

Jeśli chcemy uniknąć dopłat, to przed wypożyczeniem samochodu, powinniśmy znać odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania. Tym bardziej jeśli mamy je ponieść nie w złotówkach, a w euro.

Wynajem samochodu przemyśl przed wyjazdem

Zanim wypożyczymy samochód na wakacje, warto zainteresować się pewnymi rzeczami już z domu. Zajmie nam to jedynie kilka godzin, a może oszczędzić sporo nerwów na miejscu.

Przede wszystkim należy poczytać o kulturze jazdy w danym kraju. Przyładem mogą być Włochy, a szczególnie ich stolica –Rzym. Zdecydowana większość aut spotkana na ulicznych parkingach jest uszkodzona lub przynajmniej porysowana. Wynika to z ogromnego natłoku samochodów w tym mieście. Poza tym Włoch nie musi ( a Polak niesety musi) martwić się tym, że w zimę wysypią sól na drogi i jeśli nie polakieruje danego elementu, to ten zardzewieje. Dlatego w takim kraju szczególnie opłaci się skorzystanie z bogatu pakietu ubezpieczenia.

Może okazać się również , że w danym kraju czy rejonie nie praktykuje się wypożyczania samochodów, lub wręcz przeciwnie, popyt jest znacznie większy niż podaż i auto trzeba zarezerwować już kilka miesięcy wcześniej.

Zainteresowanie się ofertą wypożyczalni przed wyjazdem, pozwoli też wybrać najlepszą dla nas opcję. W bogatych turystycznie rejonach powinniśmy mieć możliwość znalezienia i zarezerwowania interesującej nas oferty z poziomu internetu. Mamy wtedy pewność, że wybrane auto będzie na nas czekać na miejscu, szczególnie jeśli interesuje nas wynajęcie samochodu już z lotniska. Może być to również istotne, jeśli planujemy wakacje objazdowe i zmieniamy miejsce noclegu co kilka dni. Musimy mieć wtedy pewność, że otrzymamy auto z niezbędnym dla nas wyposażeniem np. klimatyzacja czy fotelik dla dziecka.

Samochód na wakacje jest niewątpliwie kuszącą ofertą. Może sprawić, że na naszym wymarzonym wyjeździe, zobaczymy w krótkim czasie, naprawdę dużo ciekawych miejsc. Jednak przed wyjazdem warto poczytać opinie doświadczonych osób, dla których wynajem samochodu, w danym regionie, nie jest nowością. Dzięki temu możemy uniknąć wielu problemów.

Autorem artykułu poznanwypozyczalnia.pl

2017-06-13T13:08:09+00:00