Jak zindywidualizować grzejnik panelowy

//Jak zindywidualizować grzejnik panelowy

Grzejnik panelowy to inne określenie grzejnika płytowego. To popularny, często wybierany model grzejników, które dają różnorodne możliwości dopasowania grzejnika do aranżacji pokoju, a którym się znajdują. Zobaczmy, jak to zrobić.

Jak wygląda typowy grzejnik panelowy

Grzejniki panelowe wykonane są ze stali. Składają się z bazowych płyt grzewczych, na które nakłada się płyty czołowe. Są one odporne na wpływ ciśnienia roboczego instalacji grzewczych, do których są podłączane, a więc ich funkcjonalność nie ulega obniżeniu. Modele typu panelowego, tak jak inne rodzaje grzejników, mogą być wyposażone w połączenie boczne, dolne lub środkowe.

Mogą zostać zamontowane w sposób tradycyjny na ścianie lub ustawione na podłodze na specjalnych stojakach.

O mocy grzejnika panelowego decyduje konfiguracja tworzących go elementów:

  • ilość stalowych płyt grzejnika – jedna, dwie lub trzy,
  • ilość aluminiowych blach konwektorowych pomiędzy płytami – jeden, dwa lub trzy rzędy.

Grzejnik dobieramy naturalnie do wielości pomieszczenia – możemy sugerować się przelicznikiem producenta w związku ze stosunkiem mocy do powierzchni albo podpytać sprzedawcę. Dobrze pamiętać o tym, że w przypadku grzejników typu panelowego 75% ciepła, które oddają, pochodzi z konwekcji, czyli z ruchu powietrza, co daje nam sporą dowolność w ustawieniu mebli – w przeciwieństwie do modeli, w przypadku których większość ciepła pochodzi z promieniowania. Wybierając grzejnik płytowy, będziemy więc mogli swobodnie dopasować go do projektu wystroju naszego mieszkania, decydując o kilku kwestiach wizualnych.

Sprawdź również https://kotlygrzejniki.pl/abc-techniki-grzewczej/produkty/

Indywidualizacja 1: w pionie czy w poziomie

Grzejniki płytowe dostępne są w wersji standardowej poziomej – płyty są tu różnej wielkości, a kształtem mniej lub bardziej przypominają prostokąt. Przeznaczone są one do montownia głównie pod oknami.

Warto pamiętać, że tam – czyli w miejscach największych strat ciepła – zlokalizowane grzejniki pracują najbardziej efektywnie. Jeśli jednak nie mamy miejsca pod oknami, możemy wybrać grzejniki panelowe pionowe, które świetnie sprawdzą się na wąskich fragmentach ścian obok okien czy drzwi balkonowych.

Indywidualizacja 2: krawędzie

Większość grzejników panelowych ma typowe krawędzie kończące się kątem dziewięćdziesięciu stopni. Natomiast gdy mają one być zamontowane w wyeksponowanych miejscach, ciekawie zaprezentują się modele z krawędziami zaokrąglonymi, za sprawą których zyskują subtelny wygląd.

Indywidualizacja 3: pływa czołowa

Płyty czołowe dostaniemy w dwóch wersjach: gładkiej lub gładkiej z pionowymi przetłoczniami. Perforacje na fotonice grzejnika stanowią jego ozdobę, którą docenimy, gdy grzejnik nie będzie przesłonięty innymi elementami wyposażenia.

Indywidualizacja 4: kolor inny niż biały

Obecnie większość producentów daje nam możliwość wyboru koloru grzejnika. Standardem produkcyjnym są modele białe, ale bez problemu zamówmy też takie, które będą kolorystycznie pasowały do naszych wnętrz – do dyspozycji mamy praktycznie całą paletę RAL. Możemy wybrać odcień zbliżony do koloru ściany lub zupełnie kontrastowy, żywy lub pastelowy.

Indywidualizacja 5: a może nadruk

Gładkie płyty grzejników panelowych dają nam jeszcze jedną – i trzeba przyznać – coraz modniejszą możliwość, którą jest wykonanie zadruku na płycie frontowej. Nadruk jest odporny na wysokie temperatury, na dotyk i zmywanie. Chętnie wybierane są motywy roślinne, architektoniczne, abstrakcyjne, tematyczne – na przykład do pokoju dziecięcego, a także zdjęcia rodzinne, z wakacji, portrety.

Wszystkie oblicza grzejników panelowych

Korzystając z tych pięciu możliwości indywidualizacji grzejników panelowych, praktycznie samodzielnie zaprojektujesz grzejnik indywidualnie dopasowany do rodzaju pokoju, jego stylistyki, kolorystyki, upodobań własnych oraz innych domowników. Wyobraź to sobie – inny grzejnik w każdym pokoju… to możliwe.

2017-10-12T13:58:40+00:00